You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
| категорія: Практична стрільба

Дискваліфікація в практичній стрільбі


Дискваліфікація в МКПС (рушниця)

Сьогодні найнеприємніша частина правил з точки зору учасників матчу та найнеобхідніша з точки зору безпечного поводження зі зброєю.

Говоримо про дискваліфікацію.

Всі випадки коли до учасника застосовується дискваліфікація можна умовно поділити на три групи: випадковий постріл, небезпечне поводження зі зброєю та неспортивна поведінка.

Випадковий постріл (Accidental Discharge)

Випадковий постріл це найнебезпечніше порушення правил, з точки зору вірогідності настання шкідливих наслідків. Правилами передбачено наступні види випадкових пострілів:

 • 1. постріл у напрямку, що визначений організаторами як небезпечний;

Мова йде про постріл над захисними валами, якщо кут безпеки проходить по верхній кромці валу, або постріл з розбиттям куту безпеки.


 • 2. постріл, що влучив у землю на дистанції менше 3 метрів від учасника (за винятком випадків враження паперових мішеней або мішеней, що руйнуються під дією снаряду);
 • 3. постріл при заряджанні, розряджанні, перезаряджанні (окрім випадків детонації набою);

Не є рідкістю випадку коли вже після фактичного завершення вправи через те, щострілець не побачив набій при розряджанні зброї і при контрольному спуску лунав постріл.


 • 4. постріл при усуненні несправностей зброї;
 • 5. постріл при переміщенні зброї з однієї руки в іншу чи від одного до іншого плеча;
 • 6. постріл під часу руху, за винятком випадків реальної стрільби по мішенях;
 • 7. постріл по металевій мішені з дистанції меншої за 5 метрів шротом чи картеччю та 40 метрів кулею;

Організатори зобов'язані планувати вправи таким чином, щоб стрілець не міг порушити це правило, якщо він знаходиться в межах декорацій чи штрафних ліній. Проте, якщо стрілець вийшов за межі штрафних ліній то він має пам'ятати цей пункт.


 • 8. постріл кулею де вона не зазначена як належний набій чи картеччю на шротовій вправі.

Будьте уважні коли переходите на кульові/картечні вправи після шроту, особливо якщо колір гільз на шротових та кульових набоях є однаковим.


Якщо причиною випадкового пострілу стала поломка зброї то стрілець не вважається таким, що порушив правила безпеки але за вправу такий учасник отримує нуль. При цьому стрілець не покидаючи вправу має негайно передати зброю головному судді чи його представнику для перевірки факту несправності зброї, що потягло випадковий постріл. Якщо зброя не була передана негайно учасник втрачає право оскаржити дискваліфікацію через випадковий постріл.

 

Небезпечне поводження зі зброєю (Unsafe Gun Handling)

Будь-які маніпуляції зі зброєю за межами спеціально відведених зон, чи маніпуляції за прямою командою судді є небезпечним провадженням зі зброєю. Це правило не розповсюджується на перенесення зброї у встановленому порядку.

Окремі випадки небезпечного поводження:

 • 1. перетинання стволом встановлених кутів безпеки під час виконання вправи;

 • 2. випадок коли стрілець впускає зброю під час виконання вправи;

Навіть якщо ви впали, але при цьому не випустили зброю та не розбили кути безпеки — нічого страшного, піднімайтесь і вперед.


 • 3. направлення зрізу ствола на будь-яку частину тіла;
 • 4. розташування пальця в межах скоби спускового гачка при усуненні затримки, якщо зброя явно уведена з лінії прицілювання в мішень;
 • 5. розташування пальця в межах скоби спускового гачка при заряджанні, перезаряджанні чи розряджанні зброї;
 • 6. торкання до набоїв в зоні безпеки;

Краще взагалі за можливості не брати набої до зони безпеки.


 • 7. знаходження з зарядженою зброєю без спеціальної команди судді;
 • 8. використання заборонених чи небезпечних набоїв.

Також не забувайте, що зброя яка впала за межами вправи не є приводом до дискваліфікації, але така зброя може бути піднята тільки суддею. Якщо стрілець самостійно піднімає зброю яка впала це тягне дискваліфікацію з матчу.

 

Неспортивна поведінка (Unsportsmanlike Conduct)

Остання частина 10 розділу правил МКПС присвячена випадкам неспортивної поведінки. Тобто правила передбачають випадки дискваліфікації зі змагань за дії, що дискредитують практичну стрільбу як вид спорту.

Приклади випадків неспортивної поведінки наведені в правилах, але їх перелік не є вичерпним. Зокрема як неспортивна поведінка кваліфікуються наступні дії: нечесність, не виконання розумних вимог офіційних осіб матчу, будь-які дії що можуть дискредитувати практичну стрільбу, намагання зсунути захист зору чи слуху з метою отримання переваги чи повторного проходження вправи.

Крім того, конфедерація розцінює вживання алкоголю чи наркотичних (сильнодіючих) речовин, як надзвичайно грубе порушення правил практичної стрільби. Порушення цього правило тягне за собою дискваліфікацію та можливе видалення за межі стрільбища будь-якої особи.


Для детального вивчення теми дискваліфікацій в практичній стрільбі радимо перечитати 10 розділ правил МКПС.