You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
| категорія: Зброя та амуніція

Одяг для стрільби - мілітарі чи спорт


Стрілецький одяг

Питання одягу та взуття для практичної стрільби, на нашу думку, є доволі цікавим, оскільки сама практична стрільба, це явище яке знаходиться на перетині світу спорту та світу прикладних стрілецьких дисциплін.

Отже куди йти за покупками ? До мілітаризованого магазину чи до звичайних спорт товарів ? Якому бренду віддати перевагу 5.11 та Blackhawk або ж Asics та Saucony ?

Оскільки питання дуже неоднозначне, тому, в цій статті, ви почуєте виключно нашу суб'єктивну думку без замаху на стовідсоткову об'єктивність. Ми просто розповімо як ми вирішили це питання для себе.


Одяг

Основними вимогами до одягу є його зручність, при виконанні стрілецьких вправ, та його відповідність кліматичним умовам. Тобто, взимку одяг має зберігати тепло, але при цьому не бути занадто об'ємним та важким, а влітку одяг навпаки має не заважати тепловому обміну і бути зручним при будь яких переміщеннях та маніпуляціях.

Оскільки практична стрільба це все ж таки літній вид спорту, тоді ми зупинимось саме на одязі призначеному для теплої пори року.

Особисто ми віддаємо перевагу одягу зі спортивного магазину. Справа в тому, що між спортивним одягом та одягом тактичним є одна принципова різниця, це вимоги які висуваються кінцевим користувачем перед цим одягом. В чомусь ці вимоги збігаються. Наприклад і тактичний, і спортивний одяг має бути зручним, добре виконувати функцію відведення вологи, не подразнювати шкіру, тощо. Але окрім того, до тактичного одягу завжди буде висуватись додаткова вимога, яка робить його менш привабливим для задач спортивної стрільби. Ця вимога — міцність та зносостійкість самої тканини і виробу в цілому.

Як ви розумієте не можливо зробити міцну, надійну тканину і при цьому залишити в ній ті самі властивості, що і в матеріалі до якого не висуваються такі вимоги. Не може бути тканини на тактичних штанах/шортах такою ж еластичною та невагомою як матеріал на спортивному виробі. Саме тому ми, в кінцевому варіанті, все ж таки зупинили свій вибір на чисто спортивному варіанті форми.

Це не означає, що тактичний одяг поганий, просто в нього інші функційні задачі. І особисто ми залюбки його використовуємо у власному житті не пов'язаному зі змаганнями по практичній стрільбі.


Взуття

Взуття це мабуть одне з найскладніших питань в екіпіровці практичного стрільця, оскільки різнобарвність виробників і темпи розвитку технологій, можуть збити з пантелику навіть обізнаного споживача.

Але ми спробуємо розібратись в цьому питанні. І почнемо ми не з дискусії: “тактика чи спорт”, а почнемо з визначення сегменту (типу) взуття в якому треба здійснювати пошук.

На відміну від одягу при виборі взуття вам не достатньо зважати лише на кліматичні умови місцевості де ви збираєтесь тренуватись або брати участь в змаганнях. Треба розуміти які покриття на вас чекають, а вони можуть кардинально відрізнятись навіть на одному стрілецькому об'єкті.

І якщо трошки відволіктись, то в нашій практиці траплялись моменти коли ретельно обрана та неодноразово перевірена модель підводила нас через примхи погоди або особливості ґрунту, або, навіть, через поєднання цих факторів, як це трапилось на чемпіонаті України в 2013 році (дощ і глина). І трекінгова підошва наших кросівок замість виконання своїх прямих функцій — забезпечувати зчеплення із землею та запобігати “прострілам” коли ми наступали на гострі камінці, начіпляла на себе таку (!) кількість глини, що мова про динамічні переміщення вже не йшла, ми намагались просто дочовгати до наступної стрілецької позиції. Але це ми вже трохи забігаємо на перед, давайте повернемось до визначення сегменту (типу) взуття який найбільше підходить для практичної стрільби.

Спочатку визначимо які покриття найчастіше трапляються на стрілецьких майданчиках. Ми стикались з наступними варіантами: тверде покриття із суміші землі та гравію; земля із значним вмістом глини; пісок; трава; асфальт; бетон. Але окрім самої фактури вам бажано передбачувати і рельєф місцевості, а він може коливатись від ідеально рівного (покриття в критих тирах) до абсолютно пересіченої місцевості.

Отже якщо прискіпливо підходити до вибору взуття то стає зрозумілим, що однією парою ви не обійдетесь. Але обрати взуття яке підійде до переважної більшості умов в принципі можливо.

Оскільки озвучені умови більш за все підходять до такого поняття як пересування по пересіченій місцевості то логічно обирати свою єдину пару саме з категорії трекінгового взуття.

Отже нарешті ми дістались до нашої розвилки: тактика чи спорт. В цих обох варіантах є достатній прошарок моделей які в цілому відповідає визначенню “трекінгове взуття”. І якщо у вашому розпорядженні може бути лише одна пара взуття на всю теплу пору року то вам бажано обрати максимально легкі (без високої гомілкової частини у випадку “тактики”) які забезпечать оптимальне співвідношення таких характеристик як добра циркуляція повітря та захист від надмірної вологи (дощ, калюжі, тощо).

На нашу думку таку універсальну пару можна знайти як в спортивному магазині так і магазині тактичного спорядження. Можливо це взуття не надасть вам повного комфорту в якихось конкретних умовах, але ж це взуття буде позбавлене і якихось надмірних вад в протилежних кліматичних умовах. Кажучи простими словами: в жару +38С вам буде не дуже солодко, але в разі дощу ви не промокнете до нитки. Якось так.

Все сказане вище є гарною ілюстрацією того, що чим універсальніша річ тим більше вона має недоліків у різних більш конкретних життєвих ситуаціях. Саме для того, щоб не займатись пошуком золотої середини при обранні єдиної пари взуття, ми прийшли до висновку, що практична стрільба потребує різного типу взуття навіть в одну пору року.

На сьогоднішній день наш вибір для дощової погоди зупинився на кросівках призначених для трейлових забігів (trail running) з якісною мембраною, а для гарної погоди ми обираємо щось серед класичних бігових кросівок в категорії “амортизація” з максимально потужною вентилюючою сіткою. Крім того для стрільбі в закритих приміщеннях на ідеально рівних поверхнях дуже цікавими виглядають моделі спортивного взуття серії “великий теніс” та “волейбол”.

Чому ж знову ж таки ми минули повз тактичний магазин? Справа в тому, що ми не минули повз нього. Ми являємось великими шанувальниками і взуттєвої продукції Lowa, і 5.11, і інших визнаних брендів, проте їх продукцію ми використовуємо поза майданчиками для практичної стрільби.


І на сам кінець, підводячи підсумок, ми хотіли б додати, що і в сегменті спортивного одягу/взуття, і в сегменті мілітарі є більш ніж достатньо виробів які цілком підійдуть для занять практичною стрільбою. Головне при виборі екіпіровки чітко розуміти яким вимогам має відповідати та якими якостями володіти кожен предмет вашого одягу.

Остаточний вибір як завжди за вами.