You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
| категорія: Практична стрільба

Організація змагань з практичної стрільби від А до Я


Ця стаття можливо не навчить вас створювати матчі, але вона гарантовано допоможе вам уникнути цілого ряду помилок під час їх організації.

Перед тим як починати замислюватись над організацією власного матчу ми категорично радимо прочитати правила практичної стрільби за посиланням.

Змагання починається з планування та розподілення обов'язків між співорганізаторами. Оптимальним є варіант коли кожен напрямок бере на себе одна людина і повністю веде його від початку і до кінця. За необхідності відповідальний за напрямок залучає додаткових людей.

Основними трьома частинами в організації матчу є:

1. побудова стрілецьких вправ

- брифінги;

- підготовка матеріальної бази: укриття, мішені, супутні матеріали для побудови;

- побудова матчу;

- фінальна перевірка та прибирання стрільбища;

 

2. фінансові питання, організаційні питання з учасниками, суддями та помічниками

- визначення часу проведення мату та його оголошення;

- реєстрація учасників та збір внесків;

- організація суддівських бригад та помічників;

- документація для проведення матчу та підрахунку результатів;

 

3. робота з партнерами, спонсорами та інформаційна підтримка

- виготовлення нагородної атрибутики;

- формування призового фонду;

- розміщення рекламних стендів;

- сувенірна продукція;

- фото/відео матеріали;

- робота з інформаційними партнерами.


Ч.1 ПОБУДОВА

Це безумовно найголовніша частина. Учасники їдуть на спортивні змагання і чекають цікавих та збалансованих стрілецьких вправ. Кава, чай, прохолодні напої і навіть м'ясо на грилі це лише доповнення до якісно організованого спортивного змагання. Тому приділіть питанню побудови вправ максимальну увагу і доручіть його найдосвідченішому кандидату з вашої команди. Якщо ви не маєте досвіду побудови матчу краще запросіть людину яка ним володіє.

Брифінги

Брифінг вправи є вторинним продуктом, це лише віддзеркалення вашої ідеї. Тому спочатку замисліться над загальною структурою матчу. Після цього переходьте до вправ. Змагання мають являти собою певну цілісну ідею, а окремі вправи повинні доповнювати одна одну для того щоб ідея матчу була реалізована.

Ось приклад такого планування.

Матч на 6 вправ. 1 довга, 2 середні, 3 коротких. Всі типи набоїв (шріт, картеч, куля). Матч буде збалансований, з різноманітними стрілецькими позиціями, але без надмірної складності. Рухомі мішені використовуватись на 1 вправі.

Вправа 1 (коротка 8, куля) — 2 рухомі мішені “Свінгер”.

Вправа 2 (коротка 8, шріт) — двері, старт зі стільця

Вправа 3 (коротка 7, картеч) — метал і папір А4

Вправа 4 (середня 15, шріт) — нижні порти, різні типи мішеней

Вправа 5 (Довга, шріт 28) — різні порти, компактна побудова, вимагає різномантіних маніпуляцій зі зброєю

Вправа 6 (Середня, шріт 12) — віброплатформа, швидкісна

Лише після цього беремо аркуш паперу і олівець, або вмикаємо комп'ютер з графічними програмами. Не будемо зупинятись на моменті створення ескізу, лише кілька основних моментів.

Малюйте з прив'язкою до конкретного майданчику. Врахуйте його розміри, ґрунт, особливості ландшафту, тощо. Вам потрібно не просто придумати вправу, а й побудувати її, а тому вправа має бути реалістична у виконанні з наявним у вас обладнанням та місцем побудови. Якщо ви почали будувати вправу і розумієте що вона не вміщується, або у вас не вистачає обладнання це означає що ви не збалансували бажане і наявне. Будьте реалістичні.

Розподіляйте суддів з урахуванням їх досвідченості. Добре коли на кожному майданчику є принаймні один досвідчений суддя. Якщо з досвідченими суддями у вас проблема то поставте наявних на найскладніші вправи (куля, вправи з рухомими мішенями, вправи де потенційно можуть виникнути спірні ситуації, довгі вправи, тощо). Створіть суддям умови для їх роботи. Щонайменше ви маєте забезпечити: залікові листи, планшет, ручки, фарба/заклейки/степлери/інші інструменти за необхідності, вода. Зовсім не зайвим буде передбачити напої та обід для суддів. Цінуйте роботу судді — вона важка і часто невдячна.

Вправи мають бути збалансовані між собою за часом відновлення мішенної обстановки. Довгі шротові вправи та кульові потребують найбільше часу, короткі і середні менше. Тому у вас має вийти половина умовно швидких у відновленні вправ і половина умовно довгих. Це забезпечить вам відсутність заторів на матчі, що вже само по собі вказує на високий рівень організації.

Розподіліть вправи по стрільбищу. Порядок має бути зиґзаґоподібним. Тобто спочатку вправа з довгим (або коротким) відновленням, потім з коротким і так вони мають чергуватись між собою. Відразу занотуйте скільки вам потрібно суддів і помічників на кожній вправі. За нашим досвідом для нормальної роботи на кожній вправі має працювати два судді (на особливо складних вправах бажано три судді). Якщо бракує суддів ви можете поставити одного досвідченого суддю на коротку шротову вправу, але в такому випадку продумайте його підміну на час коли йому потрібно покинути майданчик. Довгі та кульові вправи потребують трьох помічників, середні двох помічників, а на коротких з простим (близьким) розташуванням мішеней може вистачити й одного. Бажано щоб головний суддя матчу не був задіяний в суддівстві вправ, а мав змогу виконувати свої обов'язки.

Відразу прикидайте обладнання яке вам знадобиться. Особливо те якого у вас немає і вам потрібно його знайти, придбати, орендувати. Занотовуйте цю інформацію і вирішуйте всі питання заздалегідь. Ніколи не використовуйте на матчі не перевірене обладнання.

Останнє за списком, але не за значенням. Продумайте ваші дії на стрільбищі за умови складних погодних умов (дощ, сніг, тощо). Вам можуть знадобитись дощовики, пакети-укриття для паперових мішеней, дренаж для великих калюж, укриття для стрільців, снігоочисний реманент, тощо.

З рештою ваш план стрільбища має виглядати приблизно так:Побудова

Придбайте все необхідне для побудови матчу заздалегідь. Якщо купувати все в останній момент то може трапитись так що ви не знайдете чогось необхідного і часу шукати вже не буде. Тому купуємо все за кілька днів до побудови матчу. Для того щоб нічого не забути можна завести ці речі на стрільбище заздалегідь або тримати все в багажнику автомобіля.

Перелік того що зазвичай необхідно для побудови:

Хомути (стяжки) пластикові довгі (від 38 см)

Хомути (стяжки) пластикові короткі (від 25 см)

Аерозольна фарба червоного, сірого та синього кольору.

Червона фарба для штрафних ліній і пензлик.

Дерев'яні планки для паперових мішеней.

Дерев'яні планки для штрафних ліній — мінімум 3 см завтовшки, а краще 5 см.

Цвяхи для штрафних ліній, мішеней, тощо.

Столярний інструмент: шурупокрут з шурупами, молоток, пилка, сокира.

Робочі рукавиці.

Справні степлери зі скобами.

Сигнальна стрічка.

Захисні окуляри та жилети для помічників суддів.

Набори для суддів: планшет, ручка, аерозольна фарба для штрафних мішеней, заклейки мішеней, степлери, тощо.

Після приїзду на стрільбище розподіліть вправи між тими хто будує. За кожну вправу має відповідати конкретна людина. Надмірна кількість людей на побудові як правило призводить не до швидкого результату, а до безладу і суперечок. Тому група з 2-5 чоловік на 6 вправ є цілком достатньою. Розподіліть матч навпіл, одна група з двох-трьох чоловік наприклад будує 1-3-5 вправу, друга група 2-4-6. Ідею вправи має тримати в голові конкретна людина яка і визначає що і куди ставити інші учасники просто асистують їй, і допомагають втілити ідею в життя.

Після того як вправи збудовані перевірте вправи один одного, тобто перша група перевіряє вправи які будувала друга група і навпаки. Така перевірка з свіжим поглядом дозволить виявити недоліки та помилки, як то: наявність точок з обстрілом більше 8 мішеней, місця які провокують учасника на небезпечні маніпуляції зі зброєю, конструктивні помилки які можуть призвести до спрощеного проходження вправи окремими учасниками, невідповідності чинним правилам МКПС, тощо.

Практичні поради з побудови:

Починайте побудову з повного розчищення майданчику. Ніколи не використовуйте укриття які лишились з минулих вправ. По-перше ви потрапляєте в певну залежність від розташування цих укриттів і не зможете повністю розкрити ідею своєї вправи, по-друге це просто не гарно і буде обов'язково помічено та оцінено досвідченими учасниками. Не лінуйтесь прибрати майданчик під “0”.

Визначаємо “початок вправи”. Для цього беремо точку на брифінгу з якої зручно почати побудову і визначаємо її положення на майданчику. Таким чином ми зв'язуємо план і реальну місцевість. Після цього починаємо будувати вправу з цієї точки.

Використовуйте проекції укриттів. Так щит віддалений від стрільця перекриває значно більше простору ніж той що притуляється до штрафної лінії. Більше штрафних ліній і проекція щитами дозволяє взагалі не використовувати додаткові укриття (колісні скати, діжки, тощо). Це робить вправу більш простою для роботи судді, зменшує ризик неоднакової роботи обладнання (коли зміщуються шини) і взагалі такі вправи виглядають естетично. Хоча інколи без додаткового обладнання звісно не обійтись.

Комбінуйте мішені. Високі і низькі стійки, дальні і ближні, серійно розташовані і по одинці, стандартні і міні попери, прості і складні штрафні мішені, рухомі мішені, керамічні мішені, мішені що потребують активації тощо. При цьому не забувайте пункти правил МКПС де передбачається порядок використання на одній вправі різних мішеней (100% 60% папір, великий і малий поппер). Не переобтяжуйте вправи але й уникайте надмірної простоти. Прагніть балансу, щоб вправи матчу дозволили перевірити різноманітні стрілецькі навички і жоден компонент не був визначальним для перемоги. Збалансованість має бути вашою провідною ідеєю.

Комбінуйте укриття. Порти різної висоти, двері, порти що закриваються, місточки, гойдалки, сходи, рухомі платформи, тощо. Знову ж таки пам'ятайте про баланс. Якщо в одну вправу втиснути все наявне обладнання це не зробить цю вправу кращою вправою з практичної стрільби. Те саме якщо використати на кожній вправі елементи які є складними для виконання стрільцями (низький порт, сходи, віброплатформи, гойдалки, дальні мішені, складні штрафні мішені, тощо) це перетягне баланс матчу в бік фізичних випробувань, а не практичної стрільби. Будь яка надмірність, чи то в бік простоти чи то складності не робить ваш матч гарним. Якісним ваш матч робить його збалансованість.

Будуйте якісно. Відповідно до правил МКПС обладнання має працювати одноманітно для всіх учасників. Запорука цієї одноманітності: а) перевіреність обладнання, б) якісність побудови. Всі елементи мають фіксуватись надійно і з розрахунком на ті навантаження якім вони будуть піддаватись під час матчу. Якщо стрілець притулився до укриття і після цього воно стоїть криво що полегшує вражання мішеней це відповідальність того хто ставив ці укриття. Якщо встановлена колона з коліс після кожного пострілу зміщується це вказує що ви обрали не вдалу проекцію для її розташування. Якщо постійно виникають проблеми з активацією рухомих мішеней це означає що ви використовуєте не перевірене (не надійне) обладнання. Тому якість побудови є запорукою вашого спокою під час матчу.

Після повного завершення побудови приберіть стрільбище, наведіть лад в речах які будуть використовуватись на матчі, підготуйте все що буде потрібне у день матчу або може знадобиться за певних умов. Після того як порядок наведено пройдіть ще раз всі вправи і спробуйте з свіжим оком перевірити відповідність вправ вашому задуму і правилам МКПС. Вдалою є ідея робити таку перевірку в окремий день коли маєте свіжу голову.Ч.2 ГРОШІ І ПАПЕРИ

Велика частина матчів які була проведена нами, або де ми брали участь як співорганізатори по фінансовій складовій йшла в нуль або навіть в мінус. І це не є поганим оскільки ми мали інші пріоритети, як то: розвиток стрільбища, проведення матчу певного рівня, виготовлення високоякісних медіа, тощо. І ви маєте розуміти що для того щоб якась справа почала приносити прибуток спочатку треба показати клієнтам рівень вашого продукту, його якість і привабливість. Нічого страшного якщо перші 5-6 матчів ви зробите в “0” або невеликий “-”, погано буде те якщо цей нуль стане для вас несподіванкою. Тому ця частина буде присвячена саме фінансово-документальній стороні цієї складної медалі під назвою “Організація змагання з практичної стрільби”.

Якщо у вас немає безкоштовного доступу до стрільбища, або інших подібних ресурсів що значно зменшують витрати на організацію, тоді скористуйтесь нашим узагальненим досвідом. Фінансово вигідними матчі з практичної стрільби в Україні бувають в декількох випадках, ось три основні з них:

1. Міні-матч. Матч на 4 вправи де всю роботу роблять (включаючи суддівство) кілька людей (від 2 до 4). Це класний формат для того щоб набратись досвіду ще й отримати певний прибуток. Мінусом тут є лише те що на такий матч не їздять стрільці з інших регіонів, а матч на 4 вправи не несе в собі дух різноманітності і справжньої змагальності практичної стрільби.

2. Великий одноденний (або дуже великий багатоденний) матч. Ідеально коли на кожну вправу у вас є 9-10 учасників які сплачують внески за участь. Тобто матч на 10 вправ, 110 учасників, 20 з них не сплачують внесок (судді, леді, юніори) — такий матч буде фінансово виправданим. Проте організація такого свята потребує великого досвіду і високих організаторських вмінь.

3. Спонсорський або меценатський матч. Найкращий варіант для творчих людей коли їхні ідеї втілюються в життя за рахунок тих хто має гроші. Тому якщо у вас є партнери які згодні фінансувати спортивні заходи не ігноруйте таку можливість, робіть якісні матчі і розвивайте практичну стрільбу.

Це щодо стратегічних питань, тепер переходимо до деталей.

Коли оголошуєте матч обов'язково встановіть останню дату сплати внеску, оскільки лише коли учасники перерахували свої гроші ви можете правильно спланувати видатки. Добре працює зміна вартості участі за принципом: чим раніше сплачуєш тим дешевше це коштує. Таким чином ви зменшуєте вартість участі для дисциплінованих учасників і спрощуєте ваше фінансове планування. Орієнтовний перелік видатків можна скласти ще до того як ви оголосили матч. Видатки як правило складаються з наступного.

Оренда стрільбища

Оплата роботи хелперів

Обід та бонус суддям

Матеріали для побудови та витратні матеріали (див. розд. Побудова)

Нагородна атрибутика та призи

Розміщення точок харчування (так іноді вони не хочуть їхати безкоштовно)

Місця гігієни, якщо вони відсутні на стрільбищі

Фото/відео зйомка

З початком отримання платежів від учасників ви можете купувати та оплачувати перераховуване. При цьому рухайтесь від більш важливого до менш важливого. Якщо наприклад не приїде кав'ярня це дуже погано, але якщо ви не зможете оплатити оренду стрільбища чи роботу хелперів це набагато гірше.

По мірі реєстрації учасників починайте формувати стрілецькі групи, суддівські бригади, готувати залікові відомості та т.п. Під час всіх цих процесів завжди виникають робочі нюанси які потребують вашої уваги, зміни планів, корегування дій і тому не залишайте всю цю паперову роботу на останній день. За посиланням можете завантажити собі зразки залікових відомостей: вправа з папером (8), вправа з металом, вправа з папером А4 (16).

Проблеми які можуть трапитись.

Суддя або хелпер не приїхав на матч.

Стрілець який обіцяв оплатити матч в день змагань не приїхав і не оплатив.

Не приїхав учасник команди з побудови вправ або забув зробити те що йому було доручено зробити.

Прохання змінити стрілецьку групу учасника з поважних причин (наприклад спільна зброя).

Відсутність (втрата) тих чи інших матеріалів/обладнання для матчу.

Складні погодні умови під час матчу або побудови.

Проблеми з адміністрацією стрільбища або дозвільною системою.

Надзвичайна пригода (в поганому сенсі цього слова).

Не спортивна поведінка учасників.

Поломка обладнання.

Все це не один раз траплялось на матчах в яких ми приймали участь як організатори або співорганізатори. Все передбачити не можливо але бути готовим треба до всього.Ч.3 СПОНСОРИ і ПАРТНЕРИ

Спонсори це компанії або фізичні особи які зацікавлені в розміщенні реклами або отримання інших нематеріальних вигід за грошову або негрошову допомогу. Партнери це компанії або фізичні особи які зацікавлені в спільній діяльності через взаємовигідність такої діяльності для обох сторін. Спонсорська допомога як правило носить епізодичний характер, партнерська співпраця може тривати роками і видозмінюватись із часом.

Коли ви починаєте працювати з новими людьми кращий варіант це описати всі ключові моменти на папері або в електронному форматі (е-пошта, месенджери, тощо). Це захистить обидві сторони від непорозумінь, або принаймні полегшить їх вирішення. Вдаватися в деталі співпраці не будемо, оскільки тут все дуже індивідуально.

Чим може допомогти спонсор/партнер матчу:

Призовий фонд або фонд для проведення лотерей серед учасників.

Фінансова допомога на оплату видатків матчу.

Надання різноманітного обладнання для матчу.

Організація презентацій для учасників матчу.

Продаж профільних товарів зі знижкою для учасників.

Медійна співпраця.

Що ви можете запропонувати:

Проведення брендового матчу. Тобто коли матч носить ім'я спонсору/партнеру.

Проведення презентацій товарів та брендів.

Розміщення реклами в різних форматах.

Сувенірна продукція.

Відео/фото матеріали.

Медійна співпраця.

І останнє на що хочемо звернути вашу увагу це інформаційне висвітлення матчу. Не полінуйтесь розіслати прес-релізи у ЗМІ, опублікувати інформацію у всіх доступних вам соціальних мережах, зв'яжіться з адміністраторами профільних сайтів з приводу публікації оголошення/звіту про матч і т.п. Привернення уваги суспільства це важлива частина діяльності організаторів змагань і запорука розвитку нашого спорту.


ВИСНОВКИ

Коли ви починаєте займатись практичною стрільбою ви бачите лише те що оточує стрільця: зброя, набої, екіпіровка, тюнінг, участь в змаганнях, бажання покращити свій результат, тощо. Проте з часом ваш кругозір розширюється і ви починаєте цікавитись чимось ще, ви дізнаєтесь про різні стрілецькі клуби, федерації, стрільбища, ви знайомитесь з новими людьми, постійно відкриваєте щось нове і це дійсно класно. Ми були на вашому місці і знаємо про це не з чуток, ви обрали цікавий шлях.

Але крім того, ми знаємо що у вас може виникнути питання чи можете ви спробувати себе в справі проведення змагань зі стрільби, чи можете ви якось допомогти у створенні матчу. І якщо ви це спробуєте і вам сподобається брати участь в цьому процесі рано чи пізно ви запитаєте себе: А чи можу я самостійно (як директор матчу) організувати змагання?

Так, — відповімо ми. Безумовно у вас вийде не все і не одразу, але наполегливість і бажання до вдосконалення роблять свою справу. Врахуйте наш досвід, створюйте цікаві змагання, а ми бажаємо вам успіху на обраному шляху!

2019 (c) Z&P Group