You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
| категорія: Практична стрільба

Поради по участю в змаганнях з практичної стрільби


Поради по участю в змаганнях з практичної стрільби


Мета участі в матчі

Основною метою участі в матчі є демонстрація та перевірка своєї стрілецької підготовки.

Перемога не може бути основною метою участі в матчі, оскільки перемога залежить від рівня ваших суперників.

Якщо в матчі ви зустрілись зі слабкішими суперниками то така перемога не вказує на вашу майстерність, оскільки ви перемогли через недостатню підготовленість інших учасників.

Якщо в матчі ви зустрілись із об’єктивно сильнішими суперниками і перемогли їх, це означає, що вам пощастило, або не пощастило вашим суперникам. Така перемога є випадковістю яка наступного разу не повториться і усвідомлення цього буде тяжким психологічним тягарем для вас.

Справжня перемога це перемога над рівними вам за майстерністю спортсменами, а з рівних спортсменів перемагає той хто повністю розкриє та продемонструє свій стрілецькій рівень.

І тому саме демонстрація свого рівня, а не намагання «стрибнути вище своєї голови», є основною метою участі спортсмена в змаганнях.

Вам ніколи не має бути соромно коли ви поступились сильнішим супротивникам. Вони доклали багато зусиль для своєї підготовки – поважайте їх за це.

Але вам буде дуже соромно коли ви програєте через своє бажання стріляти краще ніж ви об’єктивно вмієте.

Не забувайте: матч це просто окремий вид тренування.


Українські Рушниці 2016


Підготовка до матчу

Перед змаганнями за один два тижні варто знизити інтенсивність тренувань та фізичних навантажень.

Стрілецьку сумку та зброю підготуйте за декілька днів. По-перше, якщо чогось не вистачає у вас буде час це знайти, а по-друге, збирання сумки та чистка зброї у вечір перед змаганням не дасть вам нормально відпочити вночі.

Якщо мова йде про великий багатоденний матч то краще приїхати до місця змагання за декілька днів для того щоб «акліматизуватись», налагодити побут та звикнути до обстановки.


Перелік речей які варто взяти на змагання:

- Зброя, дозвіл на носіння зброї. Запрошення на змагання. Батарейки до прицільних пристроїв.

- Набої відповідно до брифінгу. Візьміть набоїв із запасом, вам може бути призначене повторне проходження вправи (reshoot). Якщо після основного матчу запланована дуель візьміть запас набоїв для дуелі, навіть якщо ви не розраховуєте потрапити у «8», хтось з більш досвідчених спортсменів може відмовитись і черга перейде до вас.

Стрілецький пояс та іншу амуніцію пов’язану із заряджанням набоїв.

Окуляри.

- Навушники або беруші. Запасні батарейки якщо використовуєте активні навушники.

- Стрілецькі печатки, якщо використовуєте.

- Наколінники.

- Бейсболку.

- Вода в достатній кількості. Влітку не менше 4-5 літрів на одну особу.

- Чай. Не важку їжу: шоколад, горішки, фрукти, тощо. Не беріть їжу яка псується.

- Стандартна аптечка для надання першої медичної допомоги. Також не забудьте взяти медикаменти які необхідні особисто вам (хронічні захворювання, алергія та т.п.).

- Набір для чистки зброї. Ремкомплект до вашої зброї.

- Крем від загару.

- Блокнот та ручку.

- Правила МКПС останньої редакції.


Напередодні

За декілька тренувань до змагань не вносьте змін у вашу зброю, не експериментуйте з новим тюнингом ви не встигнете звикнути до зміни і не зможете нормально працювати зі зброєю.

Те ж саме стосується набоїв, намагайтесь тренуватись і стріляти на матчі одним і тим же набоєм. Якщо ви плануєте стріляти на матчі іншим набоєм потренуйтесь з ними 1-2 тренування перед змаганням щоб звикнути до віддачі та інших особливостей набою.

Всі частини зброї які мають знос або підвищений ризик поламки мають бути змінені перед змаганням. Ви маєте перевірити після цього свою зброю на декількох тренуваннях.

Особливої увагу необхідно приділити одягу виходячи з прогнозованих погодних умов. Якщо ви їдете на багатоденний матч, або за прогнозом передбачаються дощі скоригуйте свій одяг або візьміть два-три комплекти одягу на різні кліматичні умови.

Не «перегоріть» психологічно. Краще «забудьте» про змагання і «згадайте» про них тоді коли приїдете на стрільбище.


На матчі

Якщо змагання проходять в іншому місті чи в іншій країні намагайтесь приїхати за кілька днів.

Приїздіть на матч вчасно, краще приїхати на самий початок реєстрації. У вас буде час все дізнатись і встигнути нормально попрацювати на Hot range & Safety area.

Обов’язково зробіть розминку перед початком матчу, не розігріте тіло може призвести до травм.

Якщо є змога попрацювати на Hot range обов’язково зробіть це. Розробіть план роботи на Hot range з розрахунку 25-50 набоїв. На Hot range необхідно починати працювати в значно меншому темпі ніж ви зазвичай стріляєте, це заспокоює та убирає мандраж. Не забудьте пропрацювати всі положення готовності зброї, всі положення стрільби, варіанти переміщення та дозарядки.

Якщо Hot range не передбачено, або ви не змогли потрапити на нього обов’язково відвідайте Safety area та відпрацюйте те саме, але без набоїв. Продумана та грамотна робота на Safety area допоможе вам настроїтись на матч.

Після цього йдіть на свою першу вправу та починайте готуватись до змагання.

Прийшовши на вправу привітайте суддю, а коли будете йти подякуйте суддям за роботу. Будьте ввічливим спортсменом, який поважає і оточуючих, і себе. На міжнародних матчах є традиція дарувати суддям невеликі сувеніри (клубний шеврон, нашивка з прапором України, тощо).

Прийшовши на вправу перевірте зброю, боєприпас, а також амуніцію яку ви плануєте використати (навушники, наколінники, інші окуляри, тощо).

Якщо ви прийшли не на першу вправу подивіться як її проходять інші стрільці.

Не вирішуйте який Гейм План (ГП) обрати поки ви самі не зайшли на вправу для ознайомлення. Коли гейм-план обрано дуже важко його повністю «викинути» з голови, що може привести до технічних помилок при виконанні вправи.

Не відволікайтесь на розмови та інші речі не пов’язані з матчем, думайте над вправою.


Ознайомлення

Уважно прослухайте брифінг. Навіть якщо умови вправи вам здаються очевидними, навіть якщо у вас є роздрукований брифінг, уважно слухайте суддю. В брифінг можуть вноситись зміни. Не соромтесь задати питання судді якщо вам щось не зрозуміло.

Дію рухомих мішеней демонструють лише один раз, не пропустіть демонстрацію.

Ознайомлення в чотири етапи:

  1. порахувати мішені;

  2. визначити стрілецькі позиції;

  3. визначитись де заряджатись;

  4. прокатати весь Гейм План (ГП).

Дуже важливо виконувати ознайомлення саме в такому порядку. Для виконання перших двох пунктів вам необхідно бути в межах вправи. Третє і четверте можна зробити навіть після того як вас попросили вийти з вправи. Тому навіть якщо ознайомлення тривало не достатній час (наприклад через кількість людей в групі), такий алгоритм вам дозволить найбільш ефективно підготуватись.

Для того щоб переконатись у вірності порахованих дозаряджань можна після ознайомлення накидати схему вправи у блокноті та перерахувати постріли і заряджені набої.

Обираючи ГП пам’ятайте «все геніальне просте». Коли ви визначили ГП ніколи не змінюйте його. В 90% випадків це погіршить ваш результат.

Проходячи вправу рухайтесь повільно, чітко фіксуйте в голові положення мішеней, відмічайте в голові кожне влучання.

Також відмічайте штрафні мішені, дальні та інші які потребують більш чіткого прицілювання.

Коли ознайомлення завершилось відійдіть в сторону щоб вам ніхто не заважав, не слухайте підказок та рекомендацій.

Відійшовши в сторону починайте уявляти вправу і «проходити» її в думках – це дуже важливо. Прикрийте очі і уявляйте вправу в найменших подробицях, згадуйте як стоять мішені, що знаходиться поруч, яка відстань до мішені, як розташовані штрафні лінії та т.п. В думках проходьте вправу не менше трьох разів.

Після того як стрілець який йде перед вами завершив вправу, ознайомтесь з нею ще один раз. Краще рухайтесь не поспішаючи, особливо якщо вправа має великий розмір.

Не затримуйтесь на фінальному ознайомленні. Будьте готові зайти на вправу зі зброєю як тільки вас запросять.


Процес ознайомлення учасників з вправою 


Виконання вправи

Виходячи на вправу переконайтесь що ваша зброя в порядку, у вас є необхідні набої та амуніція для виконання вправи. Рухайтесь спокійно і впевнено це вас заспокоїть.

Після команди судді приведіть зброю у відповідну готовність. Заряджайте зброю не поспішаючи, не допускайте падіння магазинів чи набоїв, це збиває настрій. Будьте спокійні та зібрані.

Уберіть хвилювання та мандраж. До виходу на вправу можна зосередитись на своєму спокійному диханні, це завадить непотрібним думкам. Перед самим стартом (до команди «Готовий?») можна спробувати: розслабити низ живота та опустити плечі, повільно видохнути. З часом передстартове заспокоєння прийде до вас у звичку.

Категорично перед стартом не радимо:

  1. думати про результат (свій або чужий);

  2. думати про суперників та перемогу/поразку над ними.

Перед звуковим сигналом розслабте м’язи. Розслаблені м’язи краще реагують на команди головного мозку.

Після звукового сигналу починайте виконувати вправу спокійно і впевнено. Розум має йти перед тілом.

Першу серію пострілів треба виконати особливо влучно. Початок вправи з промаху – дуже погано.

Переходячи від стрілецької позиції до стрілецької позиції не забувайте займати чітку стрілецьку стійку та якісно вицілювати мішені.

Якщо ви раптом промахнулись не засмучуйтесь таке буває і ні в якому разі не намагайтесь наздоганяти час, продовжуйте стріляти в своєму темпі (на своєму стрілецькому рівні).

Якщо у вас виникли неполадки зі зброєю усувайте їх спокійно, не дивіться на суддю, пам’ятайте: «проблеми зброї це проблеми стрільця». Не йдіть з вправи навіть якщо проблеми виникають після кожного пострілу, вражайте всі мішені. По-перше, якщо ви вразите всі мішені ви отримаєте якісь бали за вправу, а якщо ні – ви отримати «0», а по-друге, не звикайте здаватись, тренуйте свою волю.

Врахуйте таку особливість: в суху погоду на стрільбищах з ґрунтовим покриттям може підійматись пил який заважає прицілюватись, тому іноді в таких випадках варто почати з дальньої мішені, навіть якщо це буде «розривати» вашу серію.

Останній постріл (остання серія) являються найбільш важливим етапом вправи, тому дуже уважно і чітко відпрацюйте останні мішені. Не поспішайте уводити зброю з лінії прицілювання, а затримайте її на декілька секунд та перевірте мішені.


Після останнього пострілу

Уважно виконуйте команди судді по розрядці зброї. Пам’ятайте постріл при розряджанні зброї (в будь-якому випадку) це однозначна дискваліфікація з матчу.

Перевірте таймер (час, кількість пострілів, останній спліт). Таймер може зреагувати на постріл на сусідньому рубежі, або звук затвору. Тому уважно дивіться на показник кількості пострілів та останній спліт. Якщо спліт великий (наприклад більше двох секунд), а останні два постріли були зроблені серією з одної стрілецької позиції, це означає що таймер зреагував на сторонній звук – вкажіть на це судді.

Також останній спліт буває 0,10 – це не реалістичний спліт, це означає що таймер зловив ехо, також вкажіть судді і вам зменшать цей час.

Якщо на таймері менша кількість пострілів ніж ви зробили, таймер не зреагував на постріли в середині вправи, це не є приводом для перестрілу.

Перевірте мішені та штрафи. Підписуйте скоршит лише після перевірки всіх даних. Запишіть свій результат для верифікації у свій блокнот. Не ігноруйте запис результатів в блокнот, коли почнеться верифікація ви не зможете перевірити свої результати, а помилки в роботі статс-судді трапляються.


Далі

Незалежно від результату забувайте вправу та переходьте на наступну.

Якщо ви пройшли вправу невдало не намагайтесь накручувати темп на наступних вправах. Відпустіть невдалу вправу та працюйте на своєму стрілецькому рівні.

Якщо ви пройшли вправу вдало, не треба ходити та обговорювати це з іншими стрільцями, заспокойтесь і починайте обдумувати наступну вправу.

Такий підхід є найбільш ефективним для доброго виступу на змаганнях.


Інше

Прочитайте правила МКПС. Правила що стосуються штрафів та дискваліфікацій прочитайте дуже уважно, це вам може знадобиться для оскарження дій судді. Завжди майте при собі примірник правил МКПС.

Повторюємо: проблеми зброї це проблеми стрільця, тому будьте готові відремонтувати свою зброю.

Уважно перевірте результати при верифікації.

Якщо ви їздите на змагання командою це дуже добре. Допомагайте один одному, обговорюйте гейм-план, контролюйте дії суддів, допомагайте в перевірці вражених мішеней, посилайте когось хто вже пройшов вправу в розвідку наступних вправ, тощо. Командна робота добре сприяє гарному проходженню матчу.


Z&P Group на Чемпіонаті Світу 2015