You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
| категорія: Зброя та амуніція

Рюкзак чи стрілецька сумка — що краще


Рюкзак чи стрілецька сумка - варіанти перенесення амуніції стрільця

Буквально після декількох місяців активних занять практичною стрільбою кількість ваших речей які ви берете на стрільбище зросте настільки, що вам доведеться вирішувати одне важливе питання: в чому перевозити та зберігати стрілецьку амуніцію та боєприпаси.

Принципово це питання має лише дві відповіді: рюкзак або сумка. Все інше це варіації на тему, які ми розглянемо в наступному випуску.

І хоча питання часто викликає палкі дискусії, на нашу думку відповідь знайти доволі не важко, за умови вірного підходу. І так, спочатку визначимось із загальними вимогами до цього предмету спорядження.

Основні характеристики які необхідно врахувати при виборі рюкзаку/сумки:

  1. достатній корисний об'єм;

  2. міцність, зносостійкість, довговічність;

  3. організованість простору: кишені, відділення, тощо;

  4. зручність транспортування.

А тепер пропустимо крізь ці фільтри наших конкурсантів: рюкзак & сумка.

Достатній корисний об'єм

Вірно підібраний розмір є важливим критерієм при виборі цього стрілецького дивайсу. Оскільки, якщо ви обрали завеликий рюкзак або сумку вам доведеться “возити повітря” і надмірний об'єм робить виріб не зручним при перевезенні в якості багажу. Одночасно в рюкзак чи сумку недостатнього розміру просто не буде нормально вміщувати все необхідне для вас, а ваші речі будуть почуватись як оселедець в діжці.

На щастя асортимент і рюкзаків, і сумок на сьогодні є достатнім щоб обрати виріб того літражу який дозволить вам комфортно розмістити всі ваші пожитки. І здавалось би, що за показником корисного об'єму обидва дивайси задовольняють будь-які вимоги, проте це не так.

Справа в тому, що якщо ви використовуєте декілька сумок/рюкзаків то тоді жодних проблем, в кожному окремому випадку ви просто берете виріб того розміру який вам потрібен. Але якщо мова йде про вибір єдиного універсального варіанту то тоді, як то кажуть, є нюанси.

При обранні єдиного виробу для перенесення амуніції вам доведеться обрати варіант “із запасом”. Тобто рюкзак/сумка будуть більшого розміру аніж вам потрібно для звичайних поїздок на тренування. Така ситуація пов'язана з тим що для поїздки на змагання в інше місто вам знадобиться більше речей ніж звичайно, для поїздки за кордон ще більше і т.д. І якщо ваші речі не будуть вміщуватись в обраний вами виріб ми знову приходимо до того з чого починали: додаткові клунки, торбочки, ящики.

І саме у зв'язку з цим за показником корисного об'єму перевагу має рюкзак. Оскільки практично всі сучасні рюкзаки мають спеціальні системи стяжки вільного об'єму. І навіть доволі об'ємний, але напівпустий рюкзак завжди буде виглядати більш охайно, а транспортуватись більш зручно.

Рушаймо далі.

Міцність та зносостійкість

Не останню роль відіграє при виборі транспортної системи така характеристика як довговічність.

Визначити що краще рюкзак чи сумка за характеристикою міцності та зносостійкості буде трохи важче аніж відповісти на попереднє запитання, оскільки і рюкзаки, і сумки виготовляються серйозними виробниками з однаково гарних матеріалів.

Але ми спробуємо.

І для цього ми зробимо не загальне порівняння, а порівняння одного найбільш вразливого елементу кожного виробу і після цього спробуємо зрозуміти який виріб має більший запас міцності.

Ахілесовою п'ятою будь-якого рюкзака є його лямки, при чому їх верхнє кріплення. Саме в цьому місці найчастіше трапляються розриви, після яких подальше нормальне використання рюкзака без належного ремонту є неможливим. І якщо не брати до уваги спеціальні рюкзаки призначені для перенесення надвеликих вантажів, то ця проблема є у кожного рюкзака, навіть всесвітньо відомих брендів.

Коли мова йде про практичну стрільбу з рушниці то надмірне навантаження на лямки рюкзака створюють саме набої, вага яких може сягати 8-10 кг (200 набоїв 12 калібру). І це не враховуючи інших речей які ви збираєтесь покласти до рюкзака.

Тому єдине що можна порадити для вирішення цієї проблеми це не перенавантажувати рюкзак, хоча з іншої сторони навіщо нам рюкзак який не здатен переносити боєприпаси. Як то кажуть: “патронів або замало або немає куди класти”.

Щодо недоліків та слабких місць сумок необхідно сказати наступне. Сумки мають схожу проблему, але вона значно менш виражена аніж у рюкзаків. Справа тому, що основні ручки стрілецьких сумок надійно і глибоко вшиваються в корпус. І особисто ми ніколи не стикались з відриванням ручок стрілецьких сумок через їх перенавантаження.

Але для зручності перенесення сумки, як правило, обладнуються наплічною лямкою і якраз тут починаються проблеми, оскільки лямки кріпляться металевою або пластиковою фурнітурою, яка з часом виходить з ладу і лямка просто відривається. Але фурнітура наплічної лямки доволі просто замінюється і після цього функціонує без жодних проблем.

Це на нашу думку основні відмінності рюкзаків та сумок по показнику тривалості використання, оскільки в іншому все залежить від якості виробу та умов його експлуатації.

І за показником міцності та зносостійкості кращим вибором буде сумка, оскільки має дві незалежні системи перенесення, а відірвана наплічна лямка лагодиться в рази легше аніж відірвані ручки рюкзака.

Організованість простору: кишені, відділення, тощо

Власне кажучи ми підійшли до основної характеристики за ради якої і купується рюкзак/сумка — органайзенгові властивості.

І знову ж таки на перший погляд тут немає жодних проблем. Оскільки і рюкзаки, і сумки мають достатньо велику кількість кишень, відділень, різного роду зовнішніх систем кріплення, тощо.

Але питання організованості простору стосується не тільки систематизації речей шляхом розкладення їх по різним кишеням, але й зручності і швидкості їхнього багаторазового діставання та повернення на місце. І тут ми стикаємося з головним недоліком рюкзаків і головною перевагою сумок: загальний принцип формування корисного об'єму. В рюкзаках він вертикальний, а в сумках горизонтальний. І основний недолік рюкзаку полягає в тому, що в них речі розміщаються “вертикально”, тобто одні кладуться на інші тим самим ускладнюючи доступ до речей які ви поклали на дно. В свою чергу стрілецька сумка дозволяє відразу після відкриття основного клапану побачити та дістати всі речі які ви до неї поклали та при необхідності повернути їх на місце.

Таким чином зручність та організованість простору є беззаперечним плюсом всіх стрілецьких сумок.

Зручність транспортування

Транспортування рюкзака/сумки містить в собі дві складові. По-перше, це перевезення вашого рюкзака/сумки як багажу (в автомобілі, громадському транспорті, потягу, літаку тощо). По-друге, це його перенесення безпосередньо на стрільбищі.

Щодо перенесення рюкзаку/сумки в якості багажу то тут все залежить від розмірів самого виробу. Тобто чим об'ємніша ваша система транспортування тим більше вона займе місця в якості багажу при її перевезенні. Проте, як вже описувалось вище рюкзаки в цьому плані виграють за рахунок систем утягування вільного простору. Крім того, стрілецькі сумки, як правило, мають доволі жорстку структуру, що не поліпшує їх “багажні” якості, оскільки іноді, наприклад при авіа перельотах, необхідно помістити вашу сумку/рюкзак в інший багаж.

Щодо транспортування виробу безпосередньо на території стрільбища то ситуація є цікавішою. В чистому вигляді рюкзак є беззаперечним лідером серед всіх видів ручної кладі, оскільки окрім наплічних лямок рюкзак, як правило, має анатомічну спинку, поясний/грудний ремінь та інше приладдя, що покращує комфортність перенесення вантажу.

В такому протиставлені стрілецька сумка безумовно поступається рюкзаку за показником юзабіліті. Але тоді чому велика частина стрільців віддають перевагу саме стрілецьким сумкам, які в кращому випадку мають одинарну наплічну лямку?

Справа в тому, що стрілецька сумка з легкістю встановлюється на колісну платформу типу “кравчучка”. І в такій комплектації ви можете перевозити практично будь-які вантажі з мінімальним навантаженням на власний опорно-руховий апарат, що стає в нагоді на великих стрільбищах. Проте така модифікація значно ускладнює нормальне перевезення вашої сумки в транспорті.


Це основна інформація яку б ми хотіли повідомити з приводу цієї теми. Підводячи підсумок хочемо сказати, що однозначна відповідь при порівнянні сумок та рюкзаків можлива лише за умови формування вимог та задач які висуваються користувачем до своєї транспортної системи. Оскільки і сумка, і рюкзак мають як свої сильні так і слабкі сторони. Коротше кажучи вибір за вами.